Dietetika u dětí III. Mléko

Často diskutované téma v dietetice zejména u dětí je konzumace mléka.

Mléko – často diskutované téma „Zdraví výživy“

Mléko není nezdravé, je to potravina jako každá jiná. V dnešní době je však tak často konzumované a také další „hlenotvorné“ potraviny, že těla dětí zatěžuje. Následkem častého pití mléka a konzumací mléčných výrobků mají děti oslabený energetický okruh slezina-slinivka, jsou zahleněné, což se projevuje zejména:

 

častými rýmami s bílým sekretem, častým kašlem s produkcí (hlen je při kašli slyšet a pokud se podaří vykašlat, vidíme hustý bílý hlen), mokvavé kožní ekzémy a vyrážky, výtoky, zapáchající pot, zejména nohou, chuť na sladké, únava, řídká či kašovitá stolice, někdy s nestrávenými zbytky jídla, bledost, zimomřivost, aj.

Mléko využívá TCM především léčebně. Má sladkou chuť, neutrální povahu, vyživuje (zejména srdce, plíce a žaludek), podporuje produkci tekutin (proto vede vyšší konzumace k zahlenění). Zvlhčuje trávicí trakt. Je výborným dietetikem v rekonvalescenci (zejména po chřipce, kdy přetrvává suchý kašel bez hlenu). Neužíváme mléko denně a také ne v případě oslabení sleziny.

U starších dětí dochází v těle ke změnám, které vedou ke špatnému trávení mléka. Jedná se o děti nad 5 let, kdy tělo ztrácí enzym laktázu, která je důležitá pro trávení mléčného cukru laktózy. Pokud se mléka nechceme vzdát, můžeme zvážit též alternativní náhradu, která je pro lidské tělo stravitelnější. Takovou náhradou může být mléko kozí, ovčí, oslí, sójové, ovesné, pohankové aj.

 

READ  Jak nejlépe relaxovat?

 

READ  Jak relaxovat - techniky

 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
2022-09-15

Napsat komentář