Čínská dietetika je postavená na filozofických základech Tradiční čínské medicíny (dále jen TCM) a regionálně dostupných potravinách. Jako bychom však zapomněli na to, že příroda zachovává harmonii a že kolem nás roste vše, co nám pomáhá k jejímu udržování.
Dietetika u dětí „U nemocného by měl lékař nejdříve změnit stravu a životosprávu. Mnohdy tyto změny pro vyléčení stačí. Pokud se stav nezlepší, je nutno předepsat bylinnou směs, či provést akupunkturu.“
(Dr. Sun Simiao, dynastie Tang)
Čínská dietetika je postavená na filozofických základech Tradiční čínské medicíny (dále jen TCM) a regionálně dostupných potravinách. Jako bychom však zapomněli na to, že příroda zachovává harmonii a že kolem nás roste vše, co nám pomáhá k jejímu udržování. V dnešní modernizované době máme možnost ochutnat potraviny téměř z celého světa. To však s sebou přináší i množství negativních dopadů na naše zdraví a zdraví našich dětí. Dalším problémem je komerce, která má velký vliv na výběr potravin. Také množství jídla hraje významnou roli. Nemáme nedostatek, ale málokdo si uvědomuje, že i přebytek škodí. Paradox dneška: obézní a unavený člověk.
Čínská dietetika se nedá plně přenést k nám, nebylo by ani dobré naši stravu „počínštit“. Ale spíše pochopit její filozofii a využít ji pro potřeby našeho zdravotního stavu.
I evropská medicína dříve s dietetikou pracovala jako s lékařským oborem. Sám Hippokrates řekl: „Jídlo budiž tvým lékem.“ Od těch dob však uplynulo hodně vody a naše medicína napřírodu a souvislostimezi stravou a zdravím zapomněla.
Dietetika může být chápána jako preventivní: „Jsem zdráv a chci si zdraví udržet“ nebo léčebná: „Jsem nemocný a chci z toho ven“. Některé potraviny jsou více vyvažující, jiné méně.
Jídlem lze zdravotní problémy rychle a významně zhoršit, ale pomalu a trochu zlepšit.
Špatné dietní návyky, které zhoršují zdravotní stav dětí
- Příliš mnoho cukru, soli a tuků
- Převaha sladké chuti, mnoho sladkostí a slazených nápojů (výzkumné studie uvádí, že děti dnešní doby konzumují 16% cukru ze skladby denního jídelníčku. Je to alarmující číslo! Zejména rafinovaný (bílý) cukr má negativní vliv na zdraví dítěte (samozřejmě i dospělých). Rafinovaný cukr je zbaven složek, které by byly pro tělo přínosné– vitamínů a minerálů. Proto rafinovaný cukr poškozuje ledviny a trávení.)
- Smažená jídla (hranolky, hamburgery, fast food občerstvení a další)
- Rafinované potraviny (potraviny zbavené všech příměsí, které jsou pro tělo zdravé)
- Nezdravé tuky (zejména ztužené pokrmové tuky)
- Jídla z bílé mouky (převaha pečiva z bílé mouky, přibarvená bílá mouka, která budí dojem celozrnného pečiva)
- Množství tropického ovoce (zejména v zimních měsících)
- Množství mléka a mléčných výrobků
- Množství kakaa a čokolády, dokonce i kofeinu (kola)
K tomu dále napomáhá:
- Negativní vliv reklamy (psychický tlak na matky: „Dobrá máma ví, co je pro její děti zdravé – kupujedětem sušenky s kakaem a mlékem.“ Masová reklama na jogurty, sladkosti. Tyto reklamy jsou také vkládány v televizi do dětských pořadů, aby to děti od rodičů vyžadovaly.)
- Negativní vliv okolí (škola, školka, prarodiče… Když se matka rozhodne dávat svému dítěti zdravou stravu, je často kritizována okolím, což jí velice ztížíjejí snažení. Doporučuji maminkám, aby se na to připravily a poprosilyo podporu alespoň svého partnera. Pokud se vám povede přesvědčit i prarodiče, bude to výborné. Pozor ale na dogmatické a striktní dodržování „zdravé výživy“, které může mít naopak negativní vliv na dítě. Nakonec může být stres obklopující stravování tak neúnosný, že naprosto zničí pozitivní účinky léčebné dietetiky.)
- Sladkosti jako odměna (nejen doma, ale i ve školkách – zadobré chování či splnění nějakého úkolu dostává dítě často čokoládu či bonbón. Dítě se pak samozřejmě snaží „být hodné“, aby dostalo opět odměnu, nebo škemrá, jelikož na cukr vzniká závislost!)
- Zavedené stravovací návyky (dítě přebírá pouze to, v čem vyrůstá a spoustu chorob dědíme ne geneticky, ale „zděděním“ stravovacích návyků od rodičů. Jejich změna je velice náročná.)
- Nedostatek pohybu (souvisí s dietetikou nepřímo. Nedostatek pohybu je další z negativ dnešní doby, která má katastrofické následky na zdraví. Projevuje se nejen častou nadváhou u dětí, ale také potížemi pohybového systému. Rodič bývá dokonce spokojený, když dítě sedí doma u PC, protože jej má pod kontrolou, nemusí se bát, že by se mu něco stalo venku nebo na ulici. Neuvědomujeme si však, jaké následky toto „nicnedělání“ má.)
- Konzumace jídla u televize a počítače (u obrazovky nevnímáme, co jíme a kolik. Jídlo má býti výživou nejen pro tělo, ale i potěšením pro našeho ducha. Čtení, televize při jídle vede k „okrádání žaludku oenergii (Qi)“.
- Nebezpečné je zejména u jídla řešit rodinné či jiné problémy, hádky a rozčilování(hrozí „napadení žaludku játry“. Dovoleny jsou samozřejmě příjemné či motivační rozhovory u jídla.)
- Spěch (další z běžných negativ dnešní uspěchané doby. Jídlo ve spěchu zatíží organismus mnohem více než v klidu – naruší trávení a vede ke stagnaci.)
Správné stravovací návyky
Je nutné si uvědomit, že děti nemusíme k těmto návykům „vychovávat“ napomínáním a peskováním. Stačí, když toto budeme dělat my, rodiče, a děti to budou pouze opakovat. Děti (zejména malé) dělají to, co vidí u svých rodičů.
- Přiměřenost v jídle (to znamená jíst přibližně ve stejnou dobu a přibližně stejné množství).„Jez bohatou snídani, přiměřený oběd a malou večeři.“
- Dobrá nálada a pohoda během jídla („vyprazdňuje srdce a naplňuje žaludek Qi“.)
- Je velice důležité se při stravování věnovat pouze jídlu, jíst pomalu a řádně žvýkat.
- Pomasírovat si po jídle břicho(nejprve si protřeme dlaně, až vznikne příjemné teplo, potom si položíme ruce nad pupík, na oblast žaludku. Lehce třeme krouživým pohybem, 20 – 30x ve směru hodinových ručiček, 20 – 30 x opačným směrem. Takto promasírovaný žaludek dokáže potravu strávit lépe.)
- Procházka po jídle je tradičním opatřením pro upevnění zdraví.
Jak sestavit správný jídelníček?